Pierwsze kroki w Marketing Automation

Marketing Automation to jeden z tych trendów, które zmieniają oblicze współczesnego marketingu. Dzięki tej koncepcji zarządzania marketerzy są w stanie precyzyjnie określać koszty swoich działań, a przede wszystkim ich efekty. Właściwie, żadna inna koncepcja nie daje specjalistom od marketingu tylu narzędzi wpływu na wynik handlowy firmy, a to sprawia, że rola współczesnego działu marketingu ulega transformacji.

Zamiast trwać na pozycji „centrum kosztów”, stajemy się kolejnym po dziale handlowym „centrum przychodów”. Jak wcielić te szansę w życie? Potrzebna jest odpowiednia strategia i system IT: Poniżej, zamieszczamy krótki poradnik dotyczący najważniejszych etapów, jakie należy przejść, aby rozpocząć przygodę z automatyzacją kampanii marketingowych. Choć niektórzy mówią, iż Marketing Automation to rewolucja, to opiera się ona na starych i sprawdzonych krokach, a najważniejsze z nich to: cel i plan jego osiągnięcia. Czas przejść do szczegółów:

Przygotuj koncepcję wykorzystania Marketing Automation w Twojej firmie

W przypadku wdrażania koncepcji Marketing Automation jest podobnie. Musimy wiedzieć gdzie na rynku jesteśmy, jakie mamy atuty (w tym także stan zasobów ludzkich oraz pieniężnych) i słabości, jaka jest sytuacja rynkowa w otoczeniu. Jednym słowem, stare i dobre planowanie, analiza SWOT czy strategia biznesowa ciągle żyją. Gdy mamy już tę wiedzę pod ręką, poznajemy możliwości, jakie daje Marketing Automation, a następnie opracowujemy strategię i taktykę dostosowaną do sytuacji naszej firmy. Gotowa koncepcja musi uwzględniać działania skierowane do:

  • obecnych klientów
  • „prospektów” znajdujących się w naszych bazach mailingowych
  • fanów naszych profili społecznościowych
  • osób, które trafiają na nasz przekaz pierwszy raz (strona www, Google, AdWords, e-reklama, social media, itp.)

Dodatkowo, w strategii musimy określić nie tylko rolę działu marketingu, ale też sprzedaży i obsługi serwisowej. Systemy klasy marketing automation pozwalają włączyć przedstawicieli tych działów w nowy krwiobieg informacyjny, dlatego w przygotowywanej strategii i taktyce warto przewidzieć miejsce dla handlowców i pracowników obsługi klienta.

Zintegruj firmową stronę www z systemem Marketing Automation

Gdy już mamy wybrany system, a wcześniej opracowaliśmy koncepcję wykorzystania automatyzacji kampanii marketingowych w codziennej praktyce, kolejnym krokiem jest integracja serwisu www z docelowym systemem marketing automation. Robi się to wgrywając w strukturę kodu strony www specjalny kod śledzenia, który otrzymujemy od producenta tego rozwiązania. Ów kod śledzenia jest udostępniany po założeniu konta użytkownika w serwisie www.salesmanago.pl, a producent aktywuje nasze konto, abyśmy mogli przejść do kolejnych etapów pracy.

Przygotuj i wgraj do systemu marketing automation bazę mailingową

Baza kontaktów z aktualnymi adresami e-mail to podstawa wszelkich działań e-mail marketingowych, a w przypadku systemów Marketing Automation jedna z najkrótszych dróg do zwrotu  z inwestycji w tego typu narzędzia. Oczywiście można się nastawić na użytkowników anonimowych i budowanie bazy kontaktów np. za pomocą formularzy umieszczonych na www (oraz różnorodnych działań promujących tę stronę). Tyle tylko, że jest to proces długotrwały, a celem każdego marketera jest skracanie czasu, jaki upływa od zidentyfikowania klienta do złożenia przez niego zamówienia.

Kiedy już mamy gotową bazę danych z adresami email potencjalnych odbiorców naszego przekazu, możemy wgrać ją do systemu marketing automation. Techniczna strona tej operacji jest zwykle bardzo prosta, ale w razie potrzeby agencja, która pomaga wdrożyć strategię marketing automation lub producent oprogramowania z pewnością pomogą Wam przejść przez cały proces.

Zdefiniuj przedmiot, zakres, formę i treść kampanii promocyjnej

Na tym etapie określamy co konkretnie i w jakiej formie chcemy promować w pierwszej (i w kolejnych również), zautomatyzowanej kampanii marketingowej. Może to być świąteczna promocja na wybrane towary w naszym e-sklepie, rabaty za hotelowe rezerwacje czy zakupy w tradycyjnych sklepach, bądź promocja firmowego bloga czy konferencji. Wszystko zależy od branży, w której działamy i naszych celów. Na tym etapie określamy warunki, jakie klienci muszą spełnić, aby skorzystać z promocyjnej oferty. Niezależnie od wszystkiego, jest pewien warunek stały, który jest jednym z filarów koncepcji marketing automation. Ten warunek to oczywiście udostępnienie przez nowego klienta jego danych typu: imię i nazwisko oraz adres email. Jedyny przypadek, który chwilowo nas zwalnia z wymogu zbierania ww. danych to wszelkie próby bezpośredniego pozyskania zamówień i rezerwacji. Gdy nasze działania promocyjne (e-mailing, reklama na stronach www, Landing-page w innych serwisach, itp.) zmierzają do właśnie do tego celu, ww. dane i tak otrzymamy. Na tym właśnie polega wspomniana „chwilowość” zwolnienia ze zbierania adresów e-mail  osób odwiedzających nasze strony www.

Skonfiguruj system Marketing Automation.

Gdy wiemy już co chcemy promować, wówczas trzeba przygotować odpowiednie narzędzia w systemie.

Chodzi tutaj o takie kwestie jak:

  • konfiguracja reguł automatyzacji – czyli tych wszystkich operacji, które system wykona za nas gdy zidentyfikuje określone zachowanie internauty będącego na naszej stronie www lub odbiorcy naszego promocyjnego emaila. Założenia logiczne do reguł opracowujemy na etapie tworzenia strategii i taktyki marketing automation.
  • konfiguracja szablonów newsletterów, formularzy kontaktowych, landing page-y, pop-upów, itp..

Do ww. operacji będą nam także potrzebne odpowiednie treści i grafika i tutaj pojawia się zadanie dla własnych bądź agencyjnych grafików oraz copywriterów, którzy swoje zadanie muszą zrealizować z uwzględnieniem wytycznych systemu identyfikacji wizualnej, strategii marketing automation oraz narzucanych przez system marketing automation parametrów technicznych, takich jak np: rozmiar i format plików graficznych czy system kodowania tekstu.

Kolejnym etapem konfiguracji systemu (który można przeprowadzić wcześniej) jest wybór serwerów pocztowych, których będziemy używać do wysyłek. Mogą to być serwery własne lub producenta systemu Marketing Automation. W tym momencie nasuwa się pytanie który wariant wybrać? Ne ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od naszej polityki bezpieczeństwa, zasobów. Za wyborem serwerów producenta systemu Marketing Automation przemawia fakt, iż firmy te dokładają maksimum starań, aby zabezpieczyć swoje serwery wysyłkowe przed wpisaniem na różnego rodzaju SPAM listy. Nie bez znaczenia jest też kwestia wydajności. W przypadku, gdy nasze kampanie emailingowe mają docierać do tysięcy odbiorców, skorzystanie z oferty dostawcy systemu marketing automation może być dużo wygodniejsze, zwłaszcza, że w ramach poszczególnych abonamentów nie mamy zwykle żadnych limitów co do ilości wysyłek. Tak jest np w przypadku systemu SALESmanago, gdzie jedynym ograniczeniem jest liczba adresatów wysyłek przypadająca na wybrany wariant abonamentu.

Uruchom pierwszą kampanię email i śledź efekty.

Gdy już mamy za sobą ww. kroki, pozostaje włączyć zielone światło, monitorować w systemie efekty naszych prac, wprowadzać niezbędne zmiany i… przymierzać się do bardziej zaawansowanych możliwości naszego systemu. Producenci nie spoczywają na laurach i niemal co dnia wprowadzają jakieś udoskonalenia.

Podsumowanie

Wyżej wymienione kroki to bardzo ogólny rys implementacji strategii Marketing Automation w firmie. Nie sposób zejść na bardziej szczegółowy poziom, bo ten zawsze zależy od branży i specyfiki firmy zamierzającej korzystać z tego typu koncepcji.

Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać więcej informacji dotyczących możliwości wykorzystania Marketing Automation w Waszej działalności, zapraszamy do kontaktów!